کیفیت پایین چرخ‌های وارداتی چینی دردسرساز شده

عرفان مردانی - اصفهان کفریز

دکتر عرفان مردانی، کارشناس صنعت ریلی، عمده ترک‌ها و شکستگی‌ چرخ‌های قطار را مربوط به چرخ‌های وارداتی چینی دانست و اظهار کرد که این چرخ‌ها دارای استاندارد و مناسب خطوط ریلی ایران نیستند.

به گزارش پایگاه خبری ریل نیوز، وی با بیان اینکه تاکنون هیچ‌گونه ترک یا شکستگی در چرخ‌های قطار تولیدی شرکت اصفهان کفریز رخ نداده است، افزود: تمامی چرخ‌ منوبلوک تولیدی این شرکت، مطابق استانداردهای اروپا ساخته می‌شوند و اکنون بخشی از محصولات تولیدی، در حال صادر به کشورهایی نظیر روسیه و چندین کشور دیگر هستند.

این کارشناس صنعت ریلی عنوان کرد: با وجود آن‌که چرخ‌های تولیدی این شرکت از کیفیت مطلوب برخوردار هستند؛ اما متاسفانه از سوی برخی از شرکت‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و به جای آن، چرخ‌های چینی که فاقد مجوز استاندارد هستند، صرفا به دلیل قیمت پائین‌تر، در قطارها استفاده می‌شوند.

مردانی با انتقاد از عملکرد سازمان استاندارد در صدور مجوز استاندارد، اظهار کرد: هم‌اکنون سازمان استاندارد به دلیل اینکه دستگاه لازم جهت آزمایش چرخ قطار را ندارد، از صدور مجوز و مهر استاندارد بر روی چرخ‌ها خودداری می‌کند که همین موضوع، باعث از دست رفتن عمده ظرفیت تولیدی این شرکت شده است.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون تمامی آزمایش‌های چرخ، از سوی خود شرکت انجام می‌شود و استاندارد و کیفیت چرخ‌ها نیز از سوی کشورهای اروپایی مورد تایید قرار گرفته است.

مردانی خاطرنشان کرد: اینکه چرخ‌های قطار چینی صرفا به دلیل ارزان بودن مورد استفاده واقع می‌شوند، کار صحیحی نیست؛ چون تمامی حوادث قطاری که در کشور به واسطه چرخ رخ می‌دهد، مربوط به همین چرخ‌های ارزان چینی هستند.

منبع: ریل نیوز

امتیاز دهی به این مطلب
Facebook
Twitter
LinkedIn
عرفان مردانی - اصفهان کفریز

با ما در تماس باشید